Preporuka odeljenja za odrasle korisnike (11. januar 2021. godine)

11. januar 2021. godine

Spasavanje Misi Karmajkl

Autor: Bet Mori

„Knjiga o dobroti koja unosi radost u vaš život.“ Good Housekeeping

Milisent Karmajkl ima sedamdeset devet godina i živi u velikoj kući punoj uspomena – na sina i unuka koji žive na drugom kontinentu, na ćerku s kojom je u svađi, na muža kog više nema, kao i na mnoge druge koje je izgubila u životu. Sama i u dugovima, rešena da sačuva svoj dom, Misi je odlučila da se bori onako kako jedino zna: tvrdoglavom samoćom i štednjom, uz poneki gutljaj šerija ili vina, uveravajući samu sebe da joj niko nije potreban.

No jednog dana u parku neočekivano nailazi na neke drugačije ljude, na topli glas prijateljstva, pruženu ruku. Zbunjena i nenavikla na takve odnose, Misi Karmajkl odlučuje da pod stare dane isproba novu vrstu poznanstva, ne nadajući se, međutim, da će se među njenim najvećim prijateljima naći i jedan pas.

„Roman koji će vam izmamiti osmeh na svakoj stranici. Izvanredna priča.“ Woman's Weekly

Pariska biblioteka

Autor: Dženet Skeslin Čarls

Savršen roman za ljubitelje Kradljivice knjiga

Zasnovan na istinitoj priči iz Drugog svetskog rata o hrabrim bibliotekarima Američke biblioteke u Parizu, ovo je izuzetno delo o ljubavi, prijateljstvu, porodici i moći književnosti.

Pariz, 1939: mlada i ambiciozna Odil Suše ima sve – muškarca koji je voli i posao iz snova u Američkoj biblioteci u Parizu. Kada nacisti umarširaju u Pariz, Odil je na pragu da izgubi sve do čega joj je stalo. Zajedno sa kolegama bibliotekarima pridružuje se Pokretu otpora sa najboljim oružjem koje ima – knjigama. Ali kad se rat konačno završi, Odil će umesto slobode okusiti gorak plod neizrecive izdaje.

Montana, 1983: Lili je usamljena tinejdžerka koja traga za avanturom. Njenu znatiželju budi starija susetka. Dok otkriva njenu tajanstvenu prošlost, Lili uviđa da dele ljubav prema jeziku, iste čežnje i snažnu ljubomoru. I nimalo ne sumnja da ih povezuje mračna tajna iz prošlosti.

Snažan roman koji ispituje posledice naših izbora i odnose koji nas određuju – sa porodicom, prijateljima i omiljenim autorima – Pariska biblioteka ukazuje da je izuzetna hrabrost ponekad tamo gde je najmanje očekujete.

„Divno! Ljubitelji istorijskih romana će uživati u precizno rekonstruisanim detaljima koji priču čine realističnom, a svi ćemo se oduševiti prijateljstvom koje su izgradile jedna udovica i jedna usamljena devojka.“ Publishers Weekly

„Izvrstan roman koji slavi biblioteke kao kolevke zajednice. Još jedan dokaz da knjige nisu samo sredstvo za beg već i moralno uporište u tmurnim vremenima.“ Metju Salivan

„Ovaj roman je izjava ljubavi Parizu, priča o tome kakva se snaga krije u knjigama i lepoti prijateljstva.“ Booklist

DEČAK U PRUGASTOJ PIDŽAMI

Autor: Džon Bojn

Berlin, 1942. godina. Jednoga dana, Bruno se vraća kući i zatiče kućnu pomoćnicu kako pakuje njegove stvari u kofere. Njegov otac dobio je unapređenje i sada čitava porodica mora da se seli iz Berlina u novu kuću, u kojoj nema sa kim da se igra i nema čime da se zabavi. Međutim, pored kuće se nalazi jedna dugačka, visoka ograda iza koje žive neobični ljudi u prugastim pidžamama.Bruno želi da postane istraživač kada poraste i zato traga za novim avanturama. Tako upoznaje jednog dečaka, vršnjaka koji živi sa druge strane ograde, a neobično i iskreno prijateljstvo odvešće ga u jedan za njega potpuno nepoznat svet.A vi – vi ćete poći na nezaboravno putovanje sa Brunom i, pre ili kasnije, stići ćete sa njim do ograde. Nadamo se da nikada nećete morati da preskačete takvu ogradu.