Sedma smotra folklora u Petnjici

Predstavnici narodne biblioteke „Dositej Obradović“ Novi Pazar, zajedno sa predstavnicima "Društva historičara Sandžaka" učestvovali su na sedmoj smotri folkolra u Patnjici u Crnoj Gori koja je prezentovala tradiciju i kulturu Bošnjaka.

Smotra folkolra na kojoj je učestvovalo deset predstavnika folkolrnih ansambala iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine održana je u Petnjici u okviru manifestacije „Bihorsko kulturno ljeto“.

Sala Centra za kulturu, koji je bio i organizator smotre, bila je mala da primi sve zainteresovane koji su željeli da uživaju u igri i pjesmi folklornih društava. Pored domaćina KUD „Bihor“, učestvovali su i folklorni ansambl „Rožaje“ iz Rožaja, KUD „Plavsko jezero“ iz Plava, KUD „Jedinstvo“ iz Sjenice, KUD „Vrelo Ribnice“ iz Podgorice.

Prije nego što je počela prezentacija bošnjačke kulture, prisutnima se obratio predsjednik opštine Petnjica, Samir Agović  koji je istakao kako „bez kulture nema ni naroda, nema ni tradicije, a nema ni civilizacije. Zato jesmo ponosni što smo Bihorci, što imamo sjajne pisce, stvaraoce i istaknute pojedince u svim oblastima, i što želimo da kroz ove programe da afirmišemo njihovo stvaralaštvo, kao ukupno naše nasleđe. Ali, večeras smo se koncentrisali na folklor, na nešto na šta smo svi ponosni u ovom kraju, što baštinimo kulturu Bošnjaka, što baštinimo izvorna bošnjačka kola, koja večeras čine jedno oveliko kolo i što večeras Petnjicu predstavlja da je prijestonica kulture, bošnjačke kulture, ali kulture koja želi da bude integralni dio kulture Crne Gore, Balkana i Evrope, jer nam je to zapravo cilj, da ono što je naše, bude svima blisko, a da bude naša najviša obaveza da afirmišemo, da stvaramo i da sa tim vrijednostima trajemo kao narod“.

Ovom prilikom je direktor Centra za kulturu u Petnjici Sinan Tiganj uručio zahvalnice svima koji su dali svoj doprinos za održavanje „Bihorskog kulturnog ljeta“.

Na kraju manifestacije u razgovoru između predsjednika opštine Petnjica Samira Agovića, direktora Centra za kulturu u Petnjici Sinana Tiganja i direktora biblioteke u Novom Pazaru Elijasa Rebronje, dogovorena je buduća saradnja između biblioteka Novog Pazara i Petnjice kao i drugi vidovi kultune prekogranične saradnje Novog Pazara i Petnjice.