OBILJEŽAVANJE EVROPSKOG DANA JEZIKA U BIBLIOTECI

Povodom obilježavanja 26. septembra, Evropskog dana jezika, u Narodnoj biblioteci „Dositej Obradović“ je organizovan prigodan skup na kome su učenici nekoliko osnovnih škola iz Novog Pazara govorili stihove na srpskom, bosanskom, engleskom, nemačkom i francuskom jeziku.

Na inicijativu Vijeća Evrope, 26. septembar se od 2001. godine obilježava kao Evropski dan jezika.

U svijetu postoji više hiljada različitih jezika, a u Evropi ih ima oko 200. Skoro polovina svjetske populacije govori dva ili više jezika.

Obilježavanjem ovog dana postiže se vrijednovanje svih jezika Evrope, a u isto vrijeme i motivisanje institucija i pojedinaca na višejezičnost, kao tekovinu civilizacija.

Jezici su oruđe za bolje upoznavanje drugih kultura. Jedna poslovica kaže: „Sa svakim novim jezikom si jedna osoba više“, dok druga poručuje: „Vrijediš onoliko koliko jezika govoriš“.

I na kraju svečanosti, kao poklon Biblioteke, učenicima i njihovim nastavnicima su dodijeljeni prigodni i vrijedni pokloni - knjige.