Međunarodni naučni skup Stare i rijetke rukopisne knjige održan u Tuzli

U povodu obilježavanja 25 godina postojanja „Behram begove biblioteke“ u Tuzli, predstavnici narodne biblioteke „Dositej Obradović“ u Novom Pazaru, direktor Elijas Rebronja i dr. Mensur Zukorlić, posjetili su ovu ustanovu i tom prilikom učestvovali na međunarodnom skupu posvećenom staroj i rijetkoj knjizi.

Međunarodni naučni skup Stare i rijetke rukopisne knjige gdje su i koliko učimo i koristimo stoljetno knjižno blago, koji je organizovala JU Specijalna biblioteka Behram-beg u Tuzli, otvoren je u ponedjeljak 17.12.2018. godine. Ovim dvodnevnim naučnim skupom Biblioteka obilježava 25 godina rada.

Naučni skup je otvorio muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović, koji je uručio vakufnamu prof. dr. Omeru Nakičeviću. Dr. Nakičević je ovoj biblioteci poklonio 2454 monografske i 1868 serijskih publikacija.

Muftija Fazlović je istakao da se Bosna može ponositi svojim brojnim, i kućnim i javnim, bibliotekama u kojima su se čuvala i u kojima se i danas čuvaju velika svjetska djela i naučna i umjetnička dostignuća.

Na ovom naučnom skupu u svojstvu izlagača su učestvovali Elijas Rebronja, prof. i dr. Mensur Zukorlić koji su svojim radom naučnoj javnosti u Bosni i Hercegovini predstavili stanje u kojem se nalazi stara i rijetka knjiga u Sandžaku sa posebnim osvrtom na Novi Pazar.

Na otvorenju skupa obratio se direktor Admir Muratović koje je govorio o 25 godina rada i djelovanja biblioteke koja je počela sa radom 3. juna 1993. godine. Ekrem Tucaković, obrativši se u ime Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta IZ u BiH, kazao je da su rukopisi bitan segment kulture i most koji spaja generacije.

Tokom dva dana trajanja Međunarodnog skupa, u tri sesije eminentni stručnjaci su izložili 13 radova o književnim fondovima, sakupljanju i čuvanju starih knjiga, rukopisnim zbirkama, prepisivačkoj djelatnosti, raritetnim rukopisima i knjigama i drugim temama.

Posjetioci su imali priliku pogledati i izložbu rukopisa i starih knjiga gdje su izložene knjige na perzijskom, arapskom i bosanskom jeziku, među kojima je i Đulistan hafiza Sadija Širazija iz 1668. godine.

Predstvanici narodne biblioteke „Dositej Obradović“ su ovom prilikom posjetili i biblioteku „Derviš Sušić“ u Tuzli i u razgovoru sa direktoricom Mirnom Trifković, dogovorili buduće vidove saradnje između ove dvije ustanove koji će se realizirati u toku naredne godine.

(U tekstu korišćeni podaci sa sajta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini)