Veče sevdalinke u biblioteci

Za sve ljubitelje tradicionalne muzike i narodnih pjesama u narodnoj biblioteci “Dositej Obradović” u petak je održano veče sevdalinke.

Za sve ljubitelje tradicionalne muzike i narodnih pjesama u narodnoj biblioteci “Dositej Obradović” u petak je održano veče sevdalinke. O značaju ovog segmenta bošnjačke kulture govorili su istaknuti predavači, akademski profesori i kulturni radnici iz Sandžaka i Bosne i Hercegovine, a nastupili su jedni od naznačajnijih predstavnika ove vrste muzike.

Na skupu su učestvovali eminentni i vrsni poznavaoci kulturnog blaga Bošnjaka koji su govorili na temu "Sevdalinke".

Prof. dr. Redžep Škrijelj

Sead Husić, koji dolazi iz Behram Begove biblioteke iz Tuzle

Prof. dr. Sead Šemsović

Posjetioci su imali priliku da čuju prepoznatljive melodije u izvođenju izvođača, kao što su Rustem Muratović Ljuca, Redžep Međedović, Rizo Džanković, Bejto Fehratović, Etem Pružljanin, Rifad Pružljanin i Fuad Pružljanin.

O tome šta je to sevdah, koliko je on zastupljen u narodu i po čemu je specifično izvođenje ove vrste muzike i pjesme u Sandžaku govorili su istaknuti poznavaoci bošnjačke kulture u Bosni i Sandžaku. Početak manifestacije posvećene svedalinki održan je u petak od 19 časova. Događaj organizovalo Zavičajno odjeljenje Narodne biblioteke “Dositej Obradović”. Program je vodila dipl. bibliotekar Azra Biševac.