Vilijam Fokner - kralj proze

U izložbenom prostoru Biblioteke priređena je izložba posvećena Vilijamu Fokneru (Nju Olbani, Misisipi, 25. septembar 1897. – Oksford, Misisipi, 6. jul 1962.). Postavku čini izbor tekstova iz časopisa koji se nalaze u fondu novopazarske biblioteke.

Vilijam Fokner je, po mnogim mišljenjima, najveći američki romanopisac i jedan od najvećih svetskih prozaista uopšte. Živeo je i stvarao u XX veku. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1949. godine. Njegov uticaj na svetsku književnost je veliki: dovoljno je reći da su posleratna američka, zapadnoevropska i latinoamerička literatura nezamislive bez njega, od Kamija do Markesa, od Vargasa Ljose do Toni Morison.

Najpoznatija dela su mu: Sartoris, Buka i bes, Svetilište, Svetlost u avgustu, Dok ležah na samrti, Abšalome, sine moj!, Divlje palme, Siđi Mojsije, Rekvijem za opaticu.