V KNJIŽEVNI SUSRETI PISACA NACIONALNIH MANJINA U SRBIJI „FEMILI“

Ovogodišnji susreti su okupili šest pisaca: Ana Ilijoska Bogić – makedonska nacionalna zajednica, Atila Sabo Paloc – mađarska nacionalna zajednica, Josipa Dević – hrvatska nacionalna zajednica, Saša Sabadoš – rusinska nacionalna zajednica, Zdenka Valent Belić – slovačka nacionalna zajednica i Mevluda Melajac – bošnjačka nacionalna zajednica.

Prvog dana susreta, u večernjim satima, održano je Svječano otvaranje susreta. Prisutnima se obratio koordinator projekta Enes Nikšić, a susrete je, kao pisac domaćin, otvorila Mevluda Melajac.

Drugog dana susreta, u jutarnjim satima, održavan je Okrugli sto, pod nazivom „Mostovi budućnosti“, na kome je, između ostalog, razmotreno trenutno stanje u nacionalnim zajednicama, kad je u pitanju književno stvaralaštvo, ali se razgovaralo i o mogućim oblicima saradnje na nivou izdavaštva i prevodilaštva. Nakon toga je učesnike susreta primio gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac, koji je istakao značaj održavanja jedne ovakve manifestacije u našem gradu i poželeo gostima dobrodošlicu. U večernjim satima je održano Književno veče tokom kojeg je novopazarskoj publici predstavljeno književno stvaralaštvo učesnika susreta na jezicima nacionalnih manjina i na srpskom jeziku.

Tokom ova dva dana, učesnici susreta su imali mogućnost da obiđu najznačajnije islamske i hrišćanske kulturno-historijske spomenike u gradu i okolini, kao i da posjete Zavičajni muzej „Ras“ i Kulturni centar.