Categories

stara je
kao i sve unutra.

Spušta hljeb
na korpu od prljavog veša
i krišom posmatra svoj lik u ogledalu.
Sjenka joj maše iz pozadine.

Soba odiše mirisom
opranog veša razastrtog po radijatoru.

Na krevetu
još od sinoć stoji knjiga
Nepodnošljiva lakoća postojanja.

Lagano je zatvara,
ne bilježeći stranicu do koje je stigla,
i, obučena,
sa potpunim make-upom,
tone u san.
Melida Travančić doktorica je humanističkih nauka iz područja književnosti. Piše poeziju, prozu, eseje i književnu kritiku.
Objavila je tri knjige poezije Ritual, Svilene plahte i Sjenka u sjenci, te dobila tri književne nagrade „Mak Dizdar“, „Anka Topić“ i nagradu Federalne fondacije za izdavaštvo. Njene pjesme uvrštene su u panoramu modernog bosanskohercegovačkog pjesništva Do potonje ure, koja je objavljena u Bijelom Polju 2010. Poezija joj je prevedena na engleski, makedonski, mađarski, španski i perzijski jezik. Pored poezije piše i kratke priče. Njene priče su 2017. i 2018. ušle u zbornik najboljih kratkih priča koje objavljuje izdavačka kuća Alma iz Beograda. Njena prva knjiga kratkih priča Smrt u ogledalu objavljena je 2019.

Priredila je dvije knjige Tešanj, grade: Usmena književnost u Tešnju, Tešanj u usmenoj književnosti (2009) i Haiku grad: Tešanj u pjesmi (2010).

Objavila je studiju Ulaznica za junački kabare: književne refleksije Sarajevskog atentata (2019).

Suosnivačica je Udruženja za kulturu Kontrast.
Radi u Centru za kulturu i obrazovanje u Tešnju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *