Preporuka odeljenja za odrasle korisnike (25. februar 2021. godine)

25. februar 2021. godine

Kradljivac orhideja

Autor: Suzan Orlin

Istinita priča o lepoti i opsesiji.

„Čarobno putovanje kroz svet ljubitelja cveća ispunjeno krađama, mržnjom, pohlepom, ljubomorom i ludilom.“ Los Angeles Times

Kradljivac orhideja, savremeni klasik dokumentarističke proze po kojem je snimljen film Adaptacija, bezobrazno je zabavna, elegantna i opojna priča o čudesnoj opsesiji orhidejama. Novinarka Njujorkera Suzan Orlin prati ekscentričnog i čudnovato privlačnog Džona Laroša kroz močvare Floride i kreće skupa s njim u neverovatni svet floridskih kolekcionara orhideja, supkulturu aristokrata, fanatika i krijumčara, svih onih koje guta opsesija ovim biljkama. Dok Laroš pokušava da klonira jednu ugroženu vrstu cveta orhideje, autorka uz njega saznaje bogatu i često surovu istoriju sakupljanja orhideja, otkriva neobični obrazac krađa biljaka na Floridi i provodi mnogo vremena s Larošovim poslovnim partnerima, s plemenom Seminola Indijanaca, koje je i dan-danas u ratu sa Sjedinjenim Državama.

Na svakoj stranici Kradljivca orhideja ima nečeg opčinjavajućeg, ili smešnog, ili istinski bizarnog, ali u samoj srži, knjiga govori o strasti i o neverovatnom trudu koji će ljudi uložiti da je utole.

„Pikantno informativno i zabavno štivo. Spisateljska moć Suzan Orlin s lakoćom dostiže snagu strasti njenih zaljubljenika u orhideje, u knjizi koja doslovno vrca od egzotičnih prizora i ekscentričnih ličnosti.“ The Seattle Times

„U prozi bujnoj i punoj iznenađenja Suzan Orlin spaja davne krajnosti egzotičnog sveta orhideja s podvizima sadašnjice, tako dramatično da orhideja više nikada neće biti samo cvet.“ Booklist

Dodir svile

Autor: Đorđe Balašević

Knjiga sadrži priče i pesme poznatog srpskog pevača i pisca Đorđa Balaševića.

Specifični pesnički ,,kosmos“ Balaševića liči na snove razboritih nerazboritosti. Pravi pesnici se kriju u svakoj pesmi. Đorđe Balašević ume da pesnički saoseća. Zna, takođe, i to je posebna vrednost, da se ne smeje sa onima koji se uvek smeju.

I ništa nije važnije i čestitije od onoga ko je odvažan i čestit i čestito odvažan istovremeno. A kad je neko čestit (na pesnički način), govorio je još Heraklit, on vredi koliko hiljadu drugih.

SADRŽAJ

Jedni ga hvale, drugi žale, treći каги: „Е, moj brale...

FINA LAGANA STVAR

Još jedna pesma o prvoj ljubavi, 9

Tad još nisam ništa znao..., 10

Svirajte mi „Jesen stiže, dunjo moja.. 14

Posvađana pesma, 16

Provincijalka, 17

Divlji badem, 19

Nevernik, 20

OBE KNJIGE SE MOGU POZAJMITI U NAŠOJ BIBLIOTECI!