Digitalno opismenjavanje u bibliotekama

Narodna biblioteka Dositej Obradović učestvuje u projektu Instituta za razvoj i inovativnost mladih pod nazivom “Digitalni građanin”, a u okviru kog će dobiti 20 posebnih mikro računara i organizovati radionice za programersku obuku građana. Realizaciju projekta finansijski je omogućila kompanija Google koja, na svjetskom nivou, želi da na ovaj način savremenu tehnologiju približi građanstvu. Cilj projekta Digitalni građnin jeste da biblioteke budu jedni od centara za razvoj programerskih kompetencija, djece, odraslih i korisnika biblioteka uopšte. Novopazarska biblioteka jedna od 20 u Srbiji koje su uključene u projekat, i najprije će dobiti 20 posebnih mikro-računara, takozvanih “mikro bitova”, koji predstavljaju najednostavnija pomagala za ulazak u svijet programiranja. ” Za bibliotekare će biti organizovane tri obuke u kojima će oni biti obučeni da rade sa tom savremenom digitalnom opremom. U narednom periodu, ukoliko građani Novog Pazara budu pokazali interesovanje da učestvuju u ovim aktivnostima, dobićemo i 3D printer kao dodatak mirko računarima“, kaže direktor biblioteke, Elijas Rebronja. Projekat će biti realizovan u naredna dva mjeseca, a osim što će moći da uče vještine programiraja u okviru organizovanih radionica, čitaoci i korisnici usluga biblioteke moći će i da iznajmljuju mirko računare i programiraju kod kuće. Kao dodatak ovim mikro bitovima biblioteka će dobiti i pet uradi sam setova. U Hrvatskoj 120 biblioteka je uključeno u ovaj projekat , 20 u Srbiji i 10 biblioteka na Kosovu.