Izložba o Enesu Haliloviću

Enes Halilović (Novi Pazar, 5. mart 1977) pripovjedač je, pjesnik, dramski pisac, novinar, ekonomista i pravnik. Osnovao je književni pravac kvantumizam (lat. Quantumismus). Rođen u Novom Pazaru, gdje je radio kao novinar i osnivač je novinske agencije Sanapress 2000. godine, kao i književnih časopisa Sent 2001. godine i veb časopisa Eckermann 2016. godine. Radio je kao dopisnik radija Slobodna Evropa, dnevnog lista Blic, novinske agencije FoNet i portala OKO Radio-televizije Srbije. Bio je glavni urednik televizije Jedinstvo od 2008. do 2013. godine.
Piše priče, pjesme, drame, koje objavljuje u književnoj periodici i zasebnim knjigama, a zastupljen je u brojnim pjesničkim i proznim antologijama u zemlji i inostranstvu. Knjige Enesa Halilovića objavljene su na engleskom , poljskom, francuskom, makedonskom , turskom, albanskom, bugarskom, ruskom i italijanskom jeziku, a proza i poezija je prevođena na engleski, nemački, španski, ruski, arapski, turski, francuski, poljski, rumunski, ukrajinski, mađarski, slovenački, letonski, albanski, makedonski, grčki, bugarski, katalonski, romski, danski, portugalski, italijanski, beloruski, jermenski, hebrejski, japanski i latinski jezik.
Dramu Komad o novorođenčadima koja govore premijerno su izveli glumci berlinskog teatra Schaubühne 11. marta 2011. godine. Po Halilovićevom romanu Ako dugo gledaš u ponor, Zlatko Paković je režirao istoimenu predstavu koja je premijerno izvedena 27. decembra 2020. godine. Po Enesovoj knjizi Zidovi, Mitar Belojica je režirao predstavu koja je premijerno izvedena 5. januara 2022. godine. Istog dana je premijerno i prikazan film „Zidovi”, takođe urađen po motivima Halilovićeve pesničke knjige, a u režiji Adema Tutića.[8]
Redovni je član Slovenske akademije nauka i umetnosti u Varni u Bugarskoj od januara 2023. godine. Član je Srpskog književnog društva. Živi u Novom Pazaru, oženjen je i otac je dvoje dece.

NAGRADE:

• Zlatna značka za doprinos kulturi
• Nagrada „Branko Miljković”, za zbirku Pesme iz bolesti i zdravlja, 2012.
• Nagrada „Đura Jakšić”, za zbirku Pesme iz bolesti i zdravlja, 2012.
• Nagrada „Meša Selimović”, za knjigu pesama Zidovi, 2015.
• Nagrada „Stevan Sremac”, za roman Ako dugo gledaš u ponor, 2017.
• Nagrada „Ahmed Vali”, za posebno ostvarenje u kulturi i umjetnosti, 2016.
• Nagrada „Sergije Lajković”, za urednički rad u Sent-u.
• Nagrada „Zlatno slovo”, nagrada književnog časopisa Akt, 2020.
• Nagrada „Zlatni suncokret”, za roman Ljudi bez grobova, za 2020.
• Nagrada „Grigorije Božović”, za roman Ljudi bez grobova, za 2020.
• Nagrada „Zaplanjski orfej”, za pjesmu Neka žena i ja, 2022.
• Nagrada „Kočićevo pero”, za knjigu Sekvoja, 2022.

DJELA:

Zbirke poezije
• Srednje slovo (1995)
• Bludni parip (2000,)
• Listovi na vodi (2007)
• Pesme iz bolesti i zdravlja (2011)
• Lomača (izabrane pesme, 2012)
• Zidovi (2014)
• Bangladeš, Manifest kvantumizma, spev (2019)
• Sekvoja: paralelepiped (2022)
• Pesme iz bolesti i zdravlja (2022)
Zbirke priča