Akademska inicijativa Forum 10 uspostavila je Interkulturalnu povelju – „Kula motrilja“ kao javno priznanje koje od 2022. godine dodeljuje se na 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava pojedincima, institucijama i kolektivima koji svojim angažovanjem i radom doprinose afirmaciji koncepta interkulturalnosti u zajednici. Polazeći od činjenice da je interkulturalnost koncept koji je usmeren na osnaživanju lokalne zajednice u razumevanju vrednosti za koje se kao civilno društvo bori, kroz svakodnevani rad sa mladima i kontinuiranim aktivnostima koje doprinose podizanju svesti o značaju ljudskih i manjinskih prava.
Laureati nagrade za 2024. godinu:
Narodna biblioteka „Dositej Obradović“ – za poseban doprinos u jačanju interkulturalnog dijaloga kroz uspostavljanje Festivala manjinske literature – FEMILI. Jedinstven regionalni događaj koji okuplja književnike/ce iz redova nacionalnih manjina jednom godišnje u Novom Pazaru. Književna platforma koja počiva na međuetničkoj interakciji kroz povezivanje ljudi, međusobnom upoznavanju, razbijanju stereotipa i predrasuda.
Aleksandra Šanjević i Fondacija za otvoreno društvo Zapadni Balkan – za poseban doprinos u jačanju društvene kohezije kroz podršku konceptu interkulturalizma i inkluzivnom društvu. Fondacija decenijama pruža podršku organizacijama civilnog društva kroz projekte i aktivnosti usmerene na razvoj demokratske kulture, otvorenosti, uvažavanja različitosti, punog poštovanja ljudskih prava svih i na promovisanje principa vladavine prava, dobrog upravljanja i odgovornosti, učešća građana/ki u javnim poslovima, a u cilju stvaranja pretpostavki za održivi razvoj demokratskog i otvorenog društva u Srbiji.
Slađana Novosel i Dnevni list „Danas“ – za doslednost u očuvanju javnog interesa u medijima kroz nepristrasno, profesionalno i istinito izveštavanje. Slađana Novosel kao dugogodišnja dopisnica dnevnog lista „Danas“ profesionalnim odnosom prema javnom interesu u medijima doprinosi istinitom, nepristrasnom, pravovremenom i potpunom informisanju svih građana/ki Republike Srbije o Novom Pazaru poštujući etičke norme i novinarski kodeks.
Gimnazija – za pružanje kontinuirane podrške u sprovođenju aktivnosti na promociji interkulturalizma, ljudskih i manjinskih prava i rodne ravnopravnosti. Škola prepoznaje značaj aktivnosti koje sprovode organizacije civilnog društva u radu sa mladima i time direktno doprinosi podizanju svesti svojih učenika i učenica o razumevanju suštinskih pitanja iz korpusa ljudskih i manjinskih prava, kao i vrednosnog sistema zasnovanog na načelima demokratije.
Ugostiteljsko turistička škola – za pružanje kontinuirane podrške u sprovođenju aktivnosti na promociji interkulturalizma, ljudskih i manjinskih prava i rodne ravnopravnosti. Škola prepoznaje značaj aktivnosti koje sprovode organizacije civilnog društva u radu sa mladima i time direktno doprinosi podizanju svesti svojih učenika i učenica o razumevanju suštinskih pitanja iz korpusa ljudskih i manjinskih prava, kao i vrednosnog sistema zasnovanog na načelima demokratije.