Seminar „Biblioteke s posebnim osvrtom na javno bibliotekarstvo u Turskoj“

Biblioteke nisu samo mjesto gdje se čuvaju i izdaju knjige. One su mnogo više od toga, a posao bibliotekara jedan je od najvažnijih u oblasti obrazovanja, rečeno je na seminaru održanom u biblioteci „Dositej Obradović“ o temi „Biblioteke s posebnim osvrtom na javno bibliotekarstvo u Turskoj“ koji je održala zamjenica generalnog direktora Uprave za biblioteke i publikacije pri Ministarstvu kulture i turizma Republike Turske, Semra Atınç. “Obišla sam nekoliko biblioteka u ovoj zemlji i naravno, prije svega se upoznala sa radom ove biblioteke. Obišla sam sve njene dijelove. Vi znate da je znanje najveća snaga i moć današnjice. Tu snagu treba distribuirati korisnicima biblioteke. Mladi i danas vole da čitaju ali ne na tradicionalan način. Oni se danas više druže sa knjigama u elektronskim formatima. Zato treba da naglasimo, koliko mi budemo pružali kvalitetne usluge tokolo ćemo dobiti za uzvrat od naših korisnika”, istakla je Atınç. Bibliotekarstvo oblast koja je sklona promjenama i rastu u cilju svog poboljšanja. Iz tog razloga je imala potrebu svoje bogato radno iskustvo podijeliti sa novopazarskim bibliotekarima. “Akcent će biti na pružanju savremenih usluga. Prije svega kako se usavršiti i kako pružiti najsavremenije bibliotečke usluge. Osdim toga, važno je pratiti trendove. Od 1927.godine, postoji Međunarodna federacija bibliotečkih udruženja i institucija IFILA. Naše kolege iz ove biblioteke treba da prate trendove o kojima ih IFILA obavještava u skladu sa vremenom i potrebama korisnika”, rekla je Atınç. Iskustva koja je podijelila sa novopazarskim kolegama, njima su kažu od velike koristi i značiće im u kontekstvu usvajanja prijedloga za poboljšanje pružanja usluga korisnicima. Amela Škrijelj, zamjenica direktora biblioteke “Dositej Obradović” ističe da sve biblioteke treba da imaju za cilj prvenstveno praćenje trendova u bibliotekarstvu. “Smatram da će posebno biti važno našim ali i školskim bibliotekarima, jer je seminar i njima namijenjen, da čuju iskustva kolega iz Turske i šta je to što bi moglo da se prenese na naš rad. Biblioteka ne bi trebalo da bude samo uslužna djelatnost, u smislu, izdavanja i primanja knjiga. Ona je skup raznih aktivnosti, razločitih usluga i treba da je otvorena prema korisnicima i njihovim potrebama koje se mijenjaju, usklađuju sa savremneim trendovima koje postoje u digitalizaciji ali i svakodnevnom životu”, izjavila je Škrijelj. Menadžmenta biblioteka Dositej Obradović, trudi se , uz svesrdnu pomoć gradskih vlasti i resornog ministarstva da prati sve novitete u bibliotečkoj djelatnosti. Proces digitalizacije odavno je u toku a spremni su, usvojiti i primjeniti iskustva turskih kolega kako bi pružanje usluga korisnicima pratilo sve savremene evropske i svjetske trendove iz ove oblasti.